Modrá 2018
SV SZPO Hodonín pořádá v úterý 29. května 2018 jednodenní zájezd Velehrad – Buchlovice – Modrá
Odjezd z Hodonína od Auto Chaloupka u autobusového nádraží v 7 hod. přes Rohatec, Petrov, Strážnici, Bzenec, Mor. Písek
Program:
Velehrad – prohlídka baziliky, národní kulturní památky s průvodcem (vstupné skupinové důchodci nad 65 let …….30 Kč)
Modrá
Expozice Živá voda – V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Jedná se o největší sladkovodní tunel v přírodě v Evropě. (vstupné senioři 60 Kč)
Nově otevřené térarium ukáže především ještěrky, hady, pavouky, želvy, žáby, ale také kajmana (vstupné senioři 60 Kč)
archeoskanzen z období Velké Moravy (vstupné senioři 60 Kč)
Oběd Staré Město – kuřecí řízek, opékané brambory
Buchlovice – prohlídka zámeckých interiérů, parku a výstavy fuchsií (vstupné důchodci nad 65 let – zámek 110 Kč, park 20 Kč, výstava fuchsií na vstupenku do zámku nebo do parku)
Cena: doprava 120 Kč, vstupné dle zájmu
Přihlášky včetně úhrady zájezdu do vyčerpání kapacity každou středu v kanceláři SV SZPO Hodonín, Palackého 14 v 9-12 hod. Tel.: 518 352 544 nebo 727 860 475, email rvszpo@seznam.cz
Dolňující informace
Velehrad
O Velehradu existuje řada cestopisných a historických informací, připomínáme proto pouze, že počátek jeho výstavby je datován do roku 1228, současnou podobu ale získal rozsáhlý areál na přelomu 17. a 18. století, kdy byl opraven po a přestavěn po požáru z roku 1681. V roce 1927 udělil kostelu papež Pius XI. titul basilika minor, v červnu 1985 pak obdržela bazilika od papeže Jana Pavla II. Zlatou růži
Modrá
Archeologický skanzen v Modré představuje podobu slovanského opevněného sídliště z 9. století.
Expozice Živá voda, což je atraktivní osvětová expozice seznamující návštěvníky s živočichy a rostlinami řeky Moravy a přilehlých potoků a tůní. Největší atrakcí je tunel umístěný pod vodní hladinou 3,5 metrů hluboko, kde můžeme pozorovat sladkovodní ryby pod hladinou rybníka.
Nově otevřené terárium ukáže především ještěrky, hady, pavouky, želvy, žáby, ale také kajmana. Někteří živočichové žijí v pralesním prostředí, jiní pocházejí chameleoni z pouští a polopouští. V desítkách terarijních ubikací se prohánějí barvami hrající, bazilišci, různé druhy varanů. Milovníky hadů potěší pestrá korálovka či červené užovky. Zajímavé je setkání s velkými anakondami či sametově hebkým hroznýšem. Seznámit se, můžete dokonce s jedovatou „plivající“ kobrou červenou. Nebezpečí nehrozí, kobru od návštěvníků odděluje sklo terária. Jedovaté jsou také „šípové žáby“ – pralesničky. Jed těchto barevných žabek jihoameričtí indiáni používali na hroty svých smrtících šípů. I žáby jsou za sklem.
Areál je bezbariérový, pro obě patra je možno využít výtah.